Jezdectví na LOH 2012

9. března 2013 v 6:58 | Nina
Po nádherném letním sportovním pokoukání jsem si řekla, že se s vámi musím o svých postřezích podělit.

Jezdecké disciplíny, včetně moderního pětiboje-parkuru se konali v Greenwich Parku. Celkem 40 států se zúčastnilo jezdeckých disciplín, parkuroví jezdci se sjedou z 26, drezurní z 23 a jezdci všestrannosti z 22 zemí. Do olympijských stájí dorazilo celkem 219 koní.


Svou nejoblíbenější disciplínu tedy všestrannou způsobilost jsem bohužel zmeškala. Z vyprávění jsem ale slyšela, že cross-country bylo v mimořádně krásném prostředí. Moc mě mrzí, že jsem jej neviděla. Ale snad ještě víc mě mrzí tento fakt - minulý rok mamka jen tak volnočasově prohlížela volné vstupenky na LOH 2012. Viděla poslední lístky na military a na cross. Dost o jejich koupi přemýšlela. Žel, posléze bylo vše vyprodáno. Je to snad nejpromarnější jezdecká akce, kterou jsem mohla zažít naživo, kord v mé snad úplně nejoblíbenější disciplíně cross-country.
Na netu jsem sehnala alespoň výsledkovou listinu a pár ilustračních fotek.
JEDNOTLIVCI
1. Michael Jung & Sam
2. Sara Ostholt Algotsson & Wega
3. Sandra Auffarth & Opgun Louvo
TÝMY
1. Německo
2. Velká Británie
3. Nový Zélenad
Následoval parkur. Ten individuální jsem naštěstí stihla. Byl to výjimečný pohled :). Krásní koně, prostředí, profesionání výkony. Vždy jsem měla radost, když komentátor uvedl jezdce nebo koně (nebo oba), které jsem znala. Cítila jsem se tak "zběhle" ve svém oboru :D. Musím zavzpomínat na Hicksteda, který by se byl zajisté zúčastnil, kdyby byl mezi námi. Překvapil ne docela vysoký počet zúčastněných příslušníků například Egypta. V té zelené jim to slušelo ;).
Mé zaujatí dostal kůň London. zaprvé jeho ušlechtilost, krása a výkon se nedaly zapřít, ale jak jeho jméno napovídá, má velmi zajímavou historii. Jeho život se totiž orientoval hlavně na LOH 2012. dá se říci, že se pro ně narodil, byl pro ně speciálně určen, proto se jmenuje Londýn. A jeho využití se naplnilo, téměř 100%! Neuvěřitelné! :)
Týmy jsem viděla jen letmo, ale největší zážitek byl v jízde Nicka Skeltona (konečně vidím toho, o kom se psalo v Jezdectví :DD) a Marcuse Ehninga, Henrick Von Eckerman. Prostě a jednoduše umění :). Nezklamali ani moje oblíbená Penelope Leprevost anebo Janne Friederike Meyer. Velmi překvapila Saudská Arábie. Její reprezentatnti skákali téměř výborně, projevila se jejich obrovská snaha.
JEDNOTLIVCI
Kompletní výsledková listina zde, velmi atraktivně zpracovaná!!
1. Steve Guerdat & Nino Des Buissonnets
2. Gerco Schroder & London
3. Cian O´Connor & Blue Loyd 12
TÝMY
1. Velká Británie
2. Nizozemsko
3. Saudská Arábie
Drezura pro mě byla tentokrát více než přitežlivá. Obvykle mě moc neláká, ano, považuji ji za vrcholné jezdecké umění, vždyť ten pohled na koně a jezdce jako jedno tělo je obdivuhodný... Obzvlášť na OH. Někteří jezdci s koňmi zakomponovali drezurní figury do souladu s hudbou natolik, že mi až přecházel mráz po zádech. Velice se mi líbily i záběry ze zákulisí před i po skončení výkonu jednotlivých dvojic v drezurním obdélníku. Zúčastnila se špička drezurního světa. Hodně známá jména. Mezi ne patří i Anky von Grunsven kterou znám díky Breyerům, byla jsme na ni proto více než zvědavá. Předvedla obdivuhodný výkon, avšak nizozemská škola je známá nechvalnými způsoby zajěžďování drezurních koní, takzvaným rollkurem, kdy má kůň krční páteř a hlavu nepřirozeně složenou až "za kolmici".
Dalším překvapením pro mě byl ryzák Mistral Hojris, jehož jsem dnes našla u Kiiki jako podzimní Breyer novinku na moldu Kelteca! :D Nečekaně jsem se zamilovala do černé krásky Divy Royal. Opravdová dáma i jak jméno naznačuje. Nesmí na RSS chybět :D.

Diva Royal Dorothee Schneider of Germany riding Diva Royal competes in the Team Dressage Grand Prix Special on Day 11 of the London 2012 Olympic Games at Greenwich Park on August 7, 2012 in London, England.


Moderní pětiboj pro mou osobu znamená jediné - parkur :D. V jezdectví jako takovém se na LOH 2012 neobjevil žádný český reprezentant (jediná šance byla ve všestrannosti, avšak jezdec Hatla neměl vhodného koně), ale v mužském pětiboji startoval David Svoboda a Ondřej Polívka. V parkuru si oba nevedli špatně, ale ani nejlíp, přes to David Svoboda připsal České republice zlatou medaili :). Parkur mužů nebyl z mnoha pohledů nudný. Jezdci nejsou zdaleka profesionálové jako čistý profesní parkurový jezdec, a tak bylo mnohdy "o zábavu postaráno". Zprvu chci říct, že jezdecké výkony pětibojařů jsou obdivuhodné i přesto, já sama na takové úrovni nejsem. Ale mnohdy mi připadalo, že zde záleží spíše na čase než na nule. Zažila jsem, že závodník shodil břevno/břevna snad u každičké překážky. Koně si jezdci losují. Pro obtížnost pořadatelé vybírají několik typů koní například koně živého, energetického až neposlušného a nejezditelného nebo koně až flegmatického. Čas od času se neposlušnost nebo nezvladatelnost koně ukázala jak neposlušností tak docela velkým extempóre na startu. Jednou se kůň s jezdcem poplašil natolik, že došlo k opětovnému vzpínání, dokonce k pádu samotného koně. Jeho jezdec však měl mimořádnou dávku odvahy, jelikož si koně odchytl, nasedl a zahájil parkur... Na toho koně bych už nesedla po takovémto začátku :D. V pětiboji žen se naše Dianová umístila daleko pod medailovými příčkami. Vybraní koně byli tentokrát také zajímaví. A to nejen že startoval strakáč, což jsem na parkur (mimo hobby) ještě neviděla. Občas jsem trnula strachy za jezdkyně, které dostali mladého grošovaného hřebce, očividně problémového. Musím zmínit i opravdu "povedený" pád Mexičanky, kdy téměř vypadla ze sedla koni při zdolávání druhého skoku na trojskoku, třetí skok totiž překonala v poloze kdy se držela koni kolem krku a nohy za ní vlály. Skok však skočili bez trestných bodů ;D. Naopak k zasmání nastala situace, kdy ryzák (tuším Sunset?) neudržel na uzdě svou vášeň a přeskočil i s jezdkyní ohradník, kolem kterého se vraceli z kolbiště :).
Zdroje
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama