JO Černík - můj týden u koní: část 2.

9. března 2013 v 6:43 | Nina
Můj třetí jezdecký tábor mne oslnil zejména svou přátelskou a milou atmosférou. Nastal druhý den a na mě čekala první práce ve stáji a první ježdění :). Nás, účastníků, bylo celkem 9. Hned po prvním dni jsme si udělali o sobě jasno a ucelili jsme kolektiv. Ve všech pracích, ve stáji i mimo jsme si pomáhali a vše vypadalo dokonale, jak to ale bude s ježděním? :)


Budíček nás probudil v sedm hodin. Rychle obléct, hned do rajtek, obout holinky a šup do stájí, kde nám přidělí práce. První den práce je zvykací. Vlastně, všichni dělají všecko :D. Čeká nás vykydat devět boxů. Následně nanosit slámu a seno a každému koni přidělit dávku šrotu. Ze všeho nejdřív však musíme vyhnat koně na pastvu. Je to neuvěřitelně jednoduchý, přesto promyšlený plán :). Přímo ze stájí vede dvorem, kolem chatek a jízdárny stezka na pastvu. Stezka pro koně. Takže dvakrát denně se postupně sám vydá každý kůň z boxu a samovolně pokračuje celou stezkou až na pastvu. Vychytané, že? :) Vy jen otevřete dvířka boxu a dohlížíte, aby koník šel správnou cestou a nikam se cestou nezaběhl. Když jsou stáje prázdné, jde se na čištění. Je to zajímavé, ale všechny až do jednoho, nás všechny práce kolem koní, od kydání až k zametání stáje, bavily. Po velkém úklidu a snídani přišla další velice zajímavá a všemi vřele očekávaná událost. Dokonce společenská událost :). A to - cesta z pastvy domů, přesněji řečeno vyhánění koní z pastvy. Bylo to tak fascinující tím, že koně už věděli, že je jejich čas, a tak pomalu přikráčeli ke vratům pastvin. Tři lidé s dlouhýma bičema otevřou vrata pastvy a jdou před koňmi a usměrňují je až dolů ke stájím. Na dvoře se uvolní koníkům cesta a ti se, představte si, úplně sami odvedou do svého boxu, opět stačí pouze zavřít dvířka. Prostě dokonalost.
Když koníci přišli z pastvy, chvíli trvalo, než spořádají kukuřičný šrot a trochu sena. To je chvíle pro připravení čištění, postrojů a přidělení koní. Až koně sežerou šrot, jde se hřebelcovat, sedlat a uzdit a připravovat se na ježdění. Výstroj jezdců byla opravdu bezpečná - samozřejmě vhodné jezdecké oblečení a přilba, ale také nechyběl páteřní chránič, který nám byl zapůjčen!
Celý tento koloběh se opakoval dvakrát denně. Ráno a odpoledne. Takže další skvělá věc bylo ježdenní dvakrát denně!

--------------------------------------------------------------------------------------
A co, že vlastně na tom statku všechno mají?
Vše, na co si vzpomenete.. Od hospodářských zvířat jako čuníci, slepice, kozy, ovce, králíky přes psa a kočky a nakonec ke koním. co se týče koňských obyvatel, věkové rozpoložení bylo pestré. Celkem tu bydlí 13 koníků, dva soukromí. Dvě klisny se starají o svá právě 3měsíční hříbátka. Čtyři dvouletí koně se chystají na obsednutí. Jedna kobylka letos oslavila 20. rok. A ostatních 6 koní je v rozmezí 6 let až 12 let. Celé stádo je převážně složeno z Českých teplokrevníků, kteří mají v rodokmenu převážně krev A1/1 a Hannoverů. Najde se tam i napůl plnokrevná klisna :). Co se týče zbarvení, převládají ryzáci. Nejzajímavějšího zbarvení je isabella, což je klisna, která má právě hříbátko téhož zbarvení. dvouletý valach má velice zajímavé zbarvení, blíže neidentifikovatelné :). Něco jako růžovo-šedý tmavý grošák s černou hřívou :D. Hnědák je tam kupodivu pouze jeden. Dvacetiletá ryzka je specifická svými velkými světlými groši, také velice neobvyklými pro své zbarvení.
A abyste měli přehled a pro spestření, vyjmenuji Vám zde všechny koně:
Antea - víc než 10 let, zatím se na ní nejezdí kvůli hříběti, ryzka, s hříbětem
Avanta - 2letá klisna, ještě neobsednutá, zatím vranka s bílými chlupy, uvidíme, co se z ní ještě vyvine (zbarvením)
Galdamer - 2letý valach, ještě neobsednutý, výjimečně mazlivá povaha, vypadá to, podle skoků přes ohradu na talentovaného skokana
Gina + hříbě - cca 10 let, poslušná, mírná, mírně líná, sestra Gony, isabella, s hříbátkem
Golden - 4 letá, ježděná, ale zatím moc nezkušenná :), ryzka
Gona - 6 let, nejskvělejší kůň ve stáji podle jezdců, hodně oblíbená, ale zatím mladá, ryzka
Gueana "Dred" - cca 6 let, velká divoška, když byla hříbě, měla "dredy", proto se jí říká Dred :D, ryzka
Gvan - 3 letý, ještě neobsednutý, typický mlaďoch :), ryzák
Samuel - 3 letý, ještě neobsednutý, soukromý, šedo-růžový grošák s černou hřívou
Sindy - 20 let, mírná, poslušná, soukromá, ale jezdí se, ryzka
Žilli - cca 10 let, citlivá, mírně temperamentní, ale dokáže se splašit, já to potvrzuji :D, hnědka
Já jezdila převážně na Goně, kterou si vychvaluji. Vyzkoušela jsem hodnou Ginu a jednou jsem sedla na Žilli, myslím, že to bylo poprvé a naposled :D. Ale o tom jindy! :)

http://zlatapodkova.rajce.idnes.cz/JO_Cernik_-_ja_a_Gona/

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama