Orphee des Blins ovládla VP 2012

9. března 2013 v 7:03 | Nina
Dnes se konal český jezdecký svátek. Dostihové odpoledne v Pardubicích, jehož zlatým hřebem byl nejtěžší překážkový dostih na evropském kontinentu a dlouholetá tradice - Velká Pardubická České Pojišťovny. Již 122. ročník. Letos se napínavě se očekávalo, zda Josef Váňa společně s Tiumenem vyrovná Železníkův rekord, zda se prosadí letošní výborná zahraniční účas nebo zda se VP dočká zcela nového vítěze. Potvrdila se třetí varianta. Úctyhodná dvojice Tiumen a Váňa dokončili závod na třetím místě. Legenda nevyhrála, ale i přesto - nezklamala. Vyhrál - dá se říci - outsider neuvěřitelným stylem start-cíl.

K Velké pardubické patří i několik prestižních rámcových dostihů. Musím poznament, že i přes datum s nešťastnou třináctkou se vše obešlo bez vážnějších zranění koní. Dva žokejové však kvůli zranění museli odříct účast v hlavním závodu. Počasí i stav dráhy až na pár výjimek koním svědčilo. Během dne jsme mohli zažít řadu převratů a nečekaných průběhů dostihu. To nejočekávanější přišlo kolem půl páté, kdy se velmi dobře obsazená VP odstartovala. Francouzská hnědka Orphee des Blinds pod Janem faltejskem nastoila vcelku ostré tempo. Ale i přes to byl průběh závodu vcelku klidný. Pro Bílou královnu Sixteen to byla poslední účast ve své dostihové kariéře. Bohužel musela být v druhé třetině závodu skončila, zřejmě ji nesvědčilo ostré tempo a vzájmu její bezpečnosti ji žokej Bartoš zastavil. Mnozí se těšili na napínavý boj mezi Tiumenem a jeho hlavním soupěřem a zároveň pokrevným příbuzným Trezorem, avšak karty se obrátily a do cílové roviny Váňa sice nabíhal mezi prvními, avšak Ronino a klisna Orphee des Blins byli několik délek v předstihu. Nakonec s udivením všech tato výjimečně talentovaná klisna zvítězila o neuvěřitelných 16 délek stylem start-cíl. Jí i jejímu žokejovi patří velké gratulace a mnoho štěstí do dalších let. Musím samozřejmě zmínit i krásný výkon Josefa Váni a Tiumíka. Na to, že to jsou už starší matadoři, patří jim poklona. Poctu si zaslouží i zahraniční úast, která obsadila přední místa.
Já jsem celé vysílání ČT sport proseděla u televize, s velkým nadšením jsem sledovala každý závod a každé probírané téma :). Moc se jim to letos vyvedlo, jak režisérovi, tak organizátorům, jezdcům, trenérům, koním, ošetřovatelům a všem, co na VP měli podíl. Mají můj velký obdiv a ještě teď jsem z toho všeho stále v euforii. Jsem moc ráda, že patřím mezi milovníky koní, mezi koňaře. Dělá mi to radost. Orfí je fantastická, jen škoda, že už je to starší dáma. docela mě mrzí, že moji nejoblíbenější dostiháci, co mi přirostli k srdci, zachvíli půjdou do důchodu. Aůe zaslouží si to a na některé z nich se jen tak nezapomene. Moc se těším, až poprvé odstartují třeba potomci Sixteen :). Už nevím, co bych k dnešku dodala. Jsem spokojená. :) A co vy? Jaký máte názor? Favorita?
Doběhnuvší na dotovaných pozicích (a jejich kursy). Maljimar, Uncle Junior a Doctor Pat jsou zahraniční účastníci.
ORPHEE DES BLINS 50:1
RONINO 7,77:1
TIUMEN 1,8:1
MALJIMAR 10:1
VALLDEMOSO 10:1
UNCLE JUNIOR 8:1
DOCTOR PAT 55:1
Josef Faltejsek se raduje z triumfu ve Velké pardubické v sedle Orphee de Blins
Orphee des Blins a žokej Jan Faltejsek
Orphee des Blins její vítězství je překvapující i z toho důvodu, že je to polokrevná klisna :)

Včera jsem si pročítala vizitky účastníků VP a ona patřila mezi mé favority, stejně jako Tiumen, Valdemosso Belmont nebo Karlsbad :).
Překonání Irské lavice bylo bravurní. Stejně jako většina ostatních překonaných překážek. Bylo skvělé sledovat, že účastníci jsou špičkoví skokani.
Překonání Taxisu se obešlo pouze s jedním pádem, a to Bremen Plana. Naštěstí bez zranění.
Možnost shlédnout vše znova! :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 zara zara | E-mail | 25. října 2014 v 20:30 | Reagovat

KLISNA JE UŽASNA dokonala proste nej super vitezka přeju ji vše nej a všem co se o ni staraji at jsou na ni hodni

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama