Ostření - to je věda

9. března 2013 v 7:14 | Nina |  Jiné
Napadlo mě napsat článek právě s tímto tématem. Pro tento web trochu z jiného soudku, může se zdát, ale nikoli. Každý rok se všichni pokoušíme o co nejlepší fotografie našich modelů, o ty nejpropracovanější dioramata a ty nejvěrnější kopie realistického života u koní. To vše pak hodláme zúročit ve fotosoutěžích našeho oboru či je jen tak vystavíme na obdiv ostatních. V obou případech doufáme v co nejlichotivější ohodnocení.
Já se nepovažuji za profesionální fotografku - žádnou školu této oblasti jsem nevystudovala, focením se zabývám krátce a zatím setrvává pouze mým koníčkem. Co řekne budoucnost je ve hvězdách, mnohdy se stávají i zázraky a možná budu za pár let psát další článek - už z pozice profi fotografky. Avšak právě teď nemám žádné právo stanovovat jakákoli striktní pravidla a zásady, jak správně vytvořit bezchybný snímek. Můžu jen dávat své rady a dbát na dodržování pravidel daných opravdovými fotografy a co nejrychleji se zdokonalovat. Ještě mi pár let potrvá, než-li budu pravidelně (a záměrně, nikoli nahodile :D) tvořit téměř dokonalé snímky.
Zpět k věci. Věnuji tento článek jedné nepodmínečně důležité věci, která není žádnému fotografovi (ať už amatérovi nebo profíkovi) cizí. Budeme se tedy bavit o správném zaostření. Správně zaostřený snímek je polovinou úspěchu při tvorbě atraktivní fotografie. Není totiž nic horšího, než kompozičně zvládnutá fotografie s velmi silnou atmosférou, kterou ale degraduje neostré provedení.
Ale - co má být ostré? Zcela zásadní otázka. Ostré by mělo být vždy to, co je hlavním smyslem/náplní snímku.
Zaostřený předmět se stává hlavním motivem a je důležitý pro vypovídací hodnotu snímku.
Tyto citáty pocházejí z článků od fotografů.
A to je jádro pudla. Touto myšlenkou se řídím téměř před každým stisknutím spouště. Ostření přikládá jednotlivým objektům na snímků jejich podstatu. Záleží na rozhodnutí fotografa, jaký důraz přidělí jakému předmětu na fotce, samozřejmě musí brát v potaz i kompozici a další podmínky. Řada lidí považuje malou hloubku ostrosti a zaostření jednoho předmětu na úkor druhý jako chybu. Podle mě je velmi složité, aby autor fotografie skloubil kompozici a malou hloubku ostrosti tak, aby se mylná představa o chybě zeliminovala. Velice doporučuji přečíst článek o této problematice zde: http://digiarena.e15.cz/umite-spravne-ostrit/?showforum=1 .
Tímto jsem vám alespoň trochu nastínila, že i zaostření fotografie ať už více či méně záleží na fotografově uměleckém cítění. Každý je máme odlišné.
Záleží na vás, zda vás tento obor natolik vtáhne, že se o něj budte zajímat více :). Každopádně mě potěší každý váš fotografický úspěch, zejména ten, který vzejde z toho článku. :)
Hloubka_ostrosti_web_1
zdroj: http://www.phototv.cz/index.php?page=cataltxt&grouptxt=1&recid=125&lang=CZ
Příklad, jak si fotoaparát dokáže pohrát s hloubkou ostrosti, což je pojem s ostřením neodmyslitelně spojený.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama