Něco málo o KŘÍŽENÍ PLEMEN KONÍ

5. dubna 2013 v 20:13 | Nina |  Jiné
Zdravím!
Uplynulé okolnosti mne přinutily kouknout se na něco o křížení plemen. Zaujalo mě to, protože jsem doposud netušila, jak je velice obtížné připustit správnou kobylu správným hřebcem. Budete se divit, ale je to hotová věda. Potomek může zdědit různé genetické vady, takže musíte vybrat ty správné, hodící se k sobě jedince. I u stejného plemene. Je to vskutku zajímavé.
- právě onen přestavěný kůň - příliš malá kopyta, větší zadek a robustnější tělíčko...

U křížení plemen je to ještě obtížnější. Opravdu jsem do teď například nevěděla, že když zkřížím AQH × A1/1 (extrémy obou plemen), tak mi vznikne chudáček kůň, který má podstatné handicapy se svou stavbou těla... Nechápu, jak jsem mohla být tolik, tolik hloupá a takovou podstatnou věc si neuvědomit :D. Jasně, že mi došlo, že nemůžu křížit shira s arabem, ale třeba mi nedošel ten příklad s AQH a A1/1. Ani si neuvědomujete, čeho vlastně s potomkem vašeho nového, zajímavého křížení dvou plemen, dosáhnete. Pokud nepřemýšlíte jako já a připustíte dvě nevhodná plemena, potomek nebude mít kvality obou plemen dohromady, nýbrž zdědí genetické indispozice, třeba robustné tělo a malinká kopyta. Takovýto kůň má již v mladém věku těžké potíže se zdravým.
Takže na to pozor! Myslím, že nyní si na to křížení a vytváření nových plemen dám rozhodně větší pozor a budu radši připouštět jedince stejného či podobného plemene ;).
Někteří chovatelé, které nesmírně obdivuji, si však dali práci a s neuvěřitelnou snahou a pečlivostí vytvořili ty správné kombinace plemen:
AZTECA - PRE × AQH
BAROCK PINTO - frís × strakoš !! teplokrevného plemene !! (díky Jano Š.! :))
PINTABIAN - APH × arab
ARALOOSA - arab × appa
MORAB - morgan × arab
ANGLOARAB - A1/1 × arab
SHAGYA ARAB - křížení arabských, španělských, maďarských a anglických linií
APPA SPORT HORSE - appa × jakýkoli plnokrevník či teplokrevník (díky Kiiki! :))
HUNTER - A1/1 × chladnokrevník
shagya arab
angloarab = angloarabský kůň
azteca = aztécký kůň
araloosa Peter Stone! :)
morab = morabský kůň
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama