Srpen 2013

A-Z CH > Žaklin

18. srpna 2013 v 6:00 | Nina |  A - Z Challenge
A - Z Challenge

Žaklin, tak se dříve jmenovala naše fríská klisna Scarlett. Posuďte sami, jaké jméno se k ní více hodí, každopádně obě dvě jsou převzata z jejich seriálových koňských nositelek. Jistě znáte Ordinaci v růžové zahradě. Kdysi dávno se tam na pár dílů vyskytli i koně. Docent Valšík přeci jednohočasu měl černou klisnu jménem Žaklin. Jméno se mi zalíbilo a pojmenovala jsem pak svou novou klisnu právě Žaklin. Jenže nadšení z tohoto jména časem opadlo a nechala jsem se inspirovat další černou klisnou, tentokrát z kresleného seriálu Horseland :D. A tak Scarlett jméno Scarlett zůstalo!


Článkem o Scarlett se s vámi A-Z Challenge loučí! doufám, že vám pomohla dozvědět se o mě, mém ranchy i modelech a zájmech něco víc. Byla bych ráda, kdybyste celou sérii zhodnotili v komentářích.

A-Z CH > Warmblood Jumper

16. srpna 2013 v 6:00 | Nina |  A - Z Challenge
A - Z Challenge

Že nevíte, o koho jde? Podle názvu možná, podle obrázku ví snad každý!
Warmblood Jumper je mold Breyer Stablemates. Patří mezi hodně akční moldy, které vysloveně vyhledávám. Miluji tento mold, miluji s ním experimentovat, je jiný než ostatní. Navzdory tomu, že je celkem nepraktický, v mé sbírce nesmí chybět. Mám sice zatím jen jednoho, ale stojí za to. Jmenuje se Le Patron, získala jsem jej od Mazla a v Česku je poměrně vzácný. Je z Gift collection, společně s Frisianem, Standing Thoroughbredem, Mustangem a Irish Cobem. Kdo jej ještě má, ať napíše, ráda si prohlédnu "bratříčky" :).

Le Patron "Leelee"

Swedish Warmblood (Pony Gals) 2009, toho bych si moc přála.

A-Z CH > Zafir

14. srpna 2013 v 6:00 | Nina |  A - Z Challenge
A - Z Challenge

Písmena X a Y jsem vynechala. Za nic na světě jsem nemohla žádné vhodné slovo začínající právě na X a Y do této Challenge vymyslet :D.
Zafir je veclku široký pojem. V první řadě se jedná o drahý kámen modré barvy. Nejspíše podle tohoto kamene byl pojmenován fríský kůň Zafir účinkující ve stejnojmenném filmu.
I já mám ve sbírce Zafira. Určitě jej znáte, je to nás Schleich fríský hřebec.

Drahý kámen Zafir, zdroj

Z filmu Zafir, zdroj

Náš Zafir

A-Z CH > Vlk

12. srpna 2013 v 6:00 | Nina |  A - Z Challenge
A - Z Challenge

Tomuto majestátnímu a nespoutanému zvířátku patří můj obdiv. Už odmala holduji přírodě a zvířatům, zejména koním, ale vlci mě zaujali teprve nedávno. Snad to souvisí s mým psem, kterého jsme si pořidila a říkám mu mimo jiného Vlku? :D Ano, on je svým napůl vlčím zjevem proslulý. Je skoro celý černý, světlé oči a neuvěřitelně hustá "hříva" na krku. Celý vlk. Proto jsme jej s kamarádkou začaly přezdívat Vlk. Nezapomenu také na zážitek z jedné procházky: Jdu s Blackem, tedy Vlkem, po ulici a proti nám pomalu jde maminka s malým chlapečkem. V okamžiku míjení chlapeček s překvapením vyhrkne: ,,Mami, koukej, to je vlk!"
Takže můj pes a knížka Bílý Tesák byly nejspíše hlavní záminkou, proč se o těchto zvířatech dozvědět více. Obdivuji jejich inteligenci a organizovanost smečky, jejich nezaměnitelný vzhled i jejich lovecké ač nevybrané způsoby. Jsou to prostě oni, vlci, nespoutaní, divocí a tajemní tvorové...


Krmení přijelo

11. srpna 2013 v 6:00 | Nina
Dnes dopoledne byla Joska s přepravníkem poblíž města Most, pro naší pravidelnou měsíční dodávku krmení. Jelikož dodavatel z jistých důvodů dnes nemohl krmení na náš ranch dovést, musel se tam Joska s přepravníkem dvakrát otočit. Jako odčinění nám dodavatel na ceně krmení odečetl dopravu a také nám nabídl vzorek jeho nejnovějšího produktu. Jedná se o vysoce výživnou směs pro pracovní koně. Tak uvidíme, co na to koně řeknou.
Minulý týden jsme také posekali jednu vzdálenější louku, kterou nám pronajímá sousední ranch právě na seno. To bylo již připravené akorát koníkům pod nos. Monika byla tedy pověřena brzy ráno zajet s valníkem a Amandou pro pár snůšek sena. Joska včera stačil seno připravit do malých snůšek, něco vzít s sebou a pro zbytek tedy dnes jela Monča. S valníkem ji naučil jezdit právě Joska, je to také jediný člověk, kterému Amandu s valníkem půjčuje :D.
Pár koní nám se senem i zapózovalo. jsou to spíše takové momentky, ale ty jsou přeci nejlepší! Okolo 11. dopoledne přijel Josef s krmením, také jsme vše zdokumentovali.
Užijte si fotky!


A-Z CH > USA

10. srpna 2013 v 6:00 | Nina |  A - Z Challenge
A - Z Challenge

The United States of America. Toť část Ameriky, která je hodně vyhledávaná. Díky obchodu, zaměstnání, přírodě i kultuře. A já se na to dívám samozřejmě i modelově. Je to totiž rodiště Breyer Horses i Peter Stone Horses. Dvou světoznámích značek modelů koní. A také si troufnu říci, že se jedná o takovou centrálu všech svěratelů koní, takový sen. Pořádají se tam největší a nejorganizovanější výstavy, vznikají tam nejdokonalejší resiny, vzniklo tam už několik opravdových modelových organizací. Zkrátka tam to berou velice vážně...
Já jsem dostala neuvěřitlenou příležitost navštívit jednu ze zemí USA: Colorado. Mé zkušennosti odtamtud, ač jen dvouměsíční, jsou převážně pozitivní. Lidé v okolí Breckenridge, ač převážně přistěhovalí, se chovají velice mile, vstřícně a ochotně. Úsměv na každém rohu a optimismus všude kolem. Lidé dodržují velice striktní pravidla a zákony. O čem svědčí už jen ten velice známý zvyk nezamykání domovských dveří i přes noc. Nezastírám však, že tu existují i určité nevýhody a černé stránky. Ty jsem však blíže za ty své dva měsíce nepoznala.
Vyzývám všechny, kteří mají sebemenší možnost navštívit Ameriku, ať se své šance chopí všemi deseti, čeká na vás životní zkušennost k nezaplacení.


A-Z CH > Trinity Holdings

8. srpna 2013 v 6:00 | Nina |  A - Z Challenge
A - Z Challenge

Eshop TH: http://www.breyerhorses.eu/obchod/index.php; zná snad každý sběratel. Je to totiž jediný český internetový obchod, kde lze získat modely Breyer Horses. O jeho provozovatelích jistě víte, jedná se totiž o rodinu Sládkových, rodiče Appaloosy :). Tento obchod zažil svou největší slávu před několika lety, dnes, společně s opadajícím zájmem v Česku o sbírání modelů, pomalu upadá. Jeho nabídka se sice ztenčila a nenabízí tolik vzácné modely, ale i přesto si myslím, že je nedílnou podpůrnou pomůckou českých sběratelů. A vydrží tu, doufám, ještě hodně dlouho.
Já sama mám od TH několik nádherných modelů. Pochází odtamtud totiž můj úpně první Breyer, tedy ryzá klisna, naše Feya, ze setu Stablemates (Enghlish set) a také můj první vysněný a v TH úplně poslední Breyer Akhal-teke, náš Cloudy Satim. Dále k nám z TH přibyli kupříkladu SM moldy na namalování nebo Classic Suzan s Blossom be Mine.


Jak Amy zastala trenéra

7. srpna 2013 v 22:59 | Nina
Téměř polovina zaměstanců ranche, společně s celým vedením odjela do Liberce, na 14 dní. My zbylí to tu na ranchy zvládáme perfektně, troufám si říci. Není tu žádný zmatek ani frmol (jako když jsme tu v plné sestavě...:D).
Joska se stará o chod stáje o její úklid, kontroluje služby ve stáji, krmení koní a tak. Já s Káťou máme nastarost jízdárnu a vyjížďky. Beata, úzce zaměřená pouze na svou drezuru, chudák jezdí veškeré sportovní koně včetně těch parkurových, westernových i vytrvalostních arabů. Nemá moc v oblibě temperamentní plemena ani s oblibou neskáče, ale i přesto pravidelně každého koníka vytáhne buď ven nebo na jízdárnu. Samozřejmě s těmito koňmi převážně pracuje na základech drezury, cvičí ohebnost, přilnutí... na skokovou práci si netroufá a ani barrel racing ji neláká, avšak všem koním čas od času neuškodí nějaké to malé přiježdění! :) Bea je jako jediná vyprostěna z reportu, protože má práce nad hlavu. mimo jiné ji čekají za pár dní závody.
Já se tedy hlásím s úplně prvním reportem, splním tedy ten domácí úkol, který mi Stela uložila, napíšu i s příslušnou fotografickou ilustrací, jak probíhá má nová náplň práce, tedy pozice instruktorky.

Dnes jsem s přehledem zvládla ranní trénink našich oddílových holek (fotky bohužel nemám). Pracovali jsme zejména na správném ohýbání koně, plynulých přechodech a oprášili si základní jízdárenské cviky. Odpoledne jsme měla nastarosti opět na jízdárně menší holky, naší Vendy a její kamarádku Elišku, která je tu nově, ale jezdeckých zkušenností má poměrně dost. Nabídla mi, zda by se dnes mohla projet bez sedla, jen na padu. Proč ne, přecijen těch 14 dní jsou a budou spíše takové oddychové. Namísto jejího oblíbence Monocera jsem jí však přidělila větší jistotu Malawiho. Monocera dostala Vendy, která se sedla nechtěla vzdát :D. Taková klasická hodina. Opracovaly koníky v kroku, pak v klusu. Vendy si nazávěr zacválala i skočila. Ale neminula nás jedna malá nepříjemnost. Monocerovi jsme dnes vybrali starší uzdečku, tu s těmi "horšími" otěžemi. Pro otěže to dnes byla bohužel jejich poslední hodina. Přetrhly se vejpůl, takže co nejdříve musíme někam do jezdeckých potřeb, viď Vendy :D. No, nevadí. Vše se do příjezdu Stely napraví... :D

Další fotografie naleznete v odkazu.Káťa, vzkazuje vám, že to tedy rozhodně nejsou fotky "jako od Niny!" :D.


Pozvánka na ranch Saphirre

6. srpna 2013 v 23:53 | Nina |  Jiné

Tímto článkem bych vás chtěla upozornit na nově vzniklý e-ranch sběratelky Serafiny, která již mezi mé Oblíbené stránky patří. Zaměřuje se především na modely Schleich, je šikovná, pečlivá a velmi snaživá. Myslím, že do našeho českého sběratelství je rozhodně vítanou posilou!:)

A-Z CH > Škola

6. srpna 2013 v 6:00 | Nina |  A - Z Challenge
A - Z Challenge

Nu, jak "jednoduché" téma. Čekali jste spíše něco modelového, že? :) Ale ikdyž se nejedná přímo o modely, právě škola je vcelku rozhodujícím faktorem, který sbírání ovlivńuje. Samozřejmě záleží na věku sběratele, avšak naše česká komunita se pohybuje nejčastěji v rozmezí právě školního věku. Jak a kdy škola ovlivňuje náš koníček je velice individuální, pojďte si tedy přečíst, jak je to se školou x sběratelstvím u mě.
Do páté třídy jsem navštěvovala 9. ZŠ v Chomutově. To byly časy :). Škola téměř 20 metrů od domu, 4 vyučovací hodiny denně a jednou týdne velice neoblíbená a frustrující odpoledka do půl druhé... Není co dodat. Právě v tento čas vznikla má vášeň pro sběratelství. Nabírala jsem své první sběratelské zkušennosti.
Šestá třída byla přelomová. Šla jsem totiž na gympl. Díkybohu bez přijímaček díky skvělým známkám. Byla to změna s velkým Z. Už jsme si nemohla dovolit přijít domů, hodit tašku do kouta a do večera behat venku. Přišly první špatné známky a výrazné omezení volného času. Ač nerada, zvykla jsem si. S dalšími roky školní dřiny však pomalu stoupaly mé nové a nové sběratelské zkušennosti, už jsem si jen nehrála. Už jsem objevila organizovaný svět modelů na netu, dozvěděla jsem se o svých koních a jejich značce, naučila se zacházet s foťákem a přicházeli i potřebné nové zkušennosti ze světa živých koní.
Touha po svém vlastním modelovém světě a nakonec svém ranči se mi naplnila roku 2009. Od té doby bylo učení sice stále náročnější a škola si brala větší nároky, s tím se však úměrně rostla i má náročnost na svůj ranch, fotky i modely.
Navzdory škole jsem zvládla vypracovat svůj ranch, který sice není 100% dle mých představ, ale naplňuje mě a tento výjimečný koníček se u mě zabydluje víc a víc až (věřím), že se mnou vydrží celý život. Protože kon ě rozhodně jsou láskou na celý život a máloco jí ohrozí, nevyjímaje školu! :)

RR 5. srpna

5. srpna 2013 v 12:00 | Nina |  Aktuálně
Jsem tu "live" jen naskok. Ještě stále mám totiž "in progress" dva články, které na vás budou čekat jako přednastavené. Ráda bych vás ještě jednou obeznámila s aktuální situací a vůbec, jak vše bude vypadat...

Od 5. 8. do 18. 8. jsem v Liberci a v Chrastavě.

* Modely samozřejmě beru (report o tom, kdo jede je v předešlých článcích). Mimochodem, rozhodli jste, že namísto bloody bay Daily Sunse pojede splash pinto Dive into the White, čekala jsem to :).

* Během těchto 14 dnů jsem pro vás přednastavila A-Z Challenge, která přesně vyšla na ob den přesně od zítřka do 18.

* Mimo Challenge vás čekají i reporty "Z domova" a možná i live články! Beru totiž notebook s sebou!! :D

Tímto se s vámi loučím, příště snad u live článku nebo až poi 18... Nechte se překvapit :)..

Překvapení nazávěr - vítěz ankety Dive into the White v celé své kráse na velké fotce :D.

Návštěva libereckého kraje 2013 II.

4. srpna 2013 v 10:43 | Nina
Rok se s rokem sešel a náš ranch míří znovu navštívit Liberec, jeho okolí, Chrastavu a Václavice.

Kdo pojede na výlet?
V minulém článku jsme vám objasnila, jak to všechno bude zde doma, ale copak na místě v Liberci? Nejprve si shrneme, kdo měl to štěstí a dostal se mezi ty, kteří pojedou.

Dominika, již podruhé. Jako loni. V okolí Liberce jsou nádherné trasy jako stvořené k dlouhé vytrvalostní vyjížďce. Vybrala si svého oblíbeného Amíra. Ten byl schválen a ačkoli je to hřebec, pojede.

* * *

Oskar je cenná mužská posila. Ta se vždy hodí. Dlouho se nemohl rozhodnout mezi koňmi Dive into the White a Daily Suns. Proto dávám možnost vybrát mezi těmito koníky vám! :)
x


* * *
Pavla pojede také podruhé. Je to všestranná jezdkyně, to je její nejsilnější stránka. poradí si s čímkoli a s koňmi to výborně umí. A smíšek kolektivu přeci nesmí chybět! :D Pavla si přála vzít nováčka. S novým prostředím se rychle zžil a transport mu nedělá problémy, takže s takovým výletem již může počítat. Je to trochu náročnější koník na ježdění, ale Pavla se přihlásila dobrovolně. Senecu zatím utajuji :).
xxx

* * *
Stela je samozřejmost. Hlavní velitelka a organizátorka :). Avšak všechno má i své nevýhody, společně s Mirkem má za všechny jezdce i koně velkou zodpovědnost. Jako svého koníka na těch 14 dní si poveze Scarlett.

* * *
Mirek doprovází svou přítelkyni Stelu :). Další mužská posila k 4 ženským :D. Mirek si s sebou bere svého vlastního koníka Gabilana.
* * *
A ještě pro jednoho koně zbylo místo. Vybrala jej Stela, jelikož usoudila, že s tímto koněm ještě nikdy nikam necestovali. Tím je Bright Jewel of PS.

* * *
To je tedy naše sestava, která hned v pondělí brzy ráno odjede směrem severní Čechy. Pro ty, kteří si ještě nepřečetli článek jak vše bude vypadat doma, na ranči, zde je článek! :)Návštěva libereckého kraje 2013 I.

3. srpna 2013 v 13:06 | Nina
Rok se s rokem sešel a náš ranch míří znovu navštívit Liberec, jeho okolí, Chrastavu a Václavice.

Jak to bude doma na ranchy po dobu výletu vypadat?

Joska

Káťa s Whisper Jazzem na jízdárně. Dominika a Vendy pomáhaly s čištěním.

Stela, jakožto majitelka ranche, a Mirek, jakožto Stely přítel :), celou akci jako obvykle organizují. Stela měla napilno už koncem července. Výlet do Liberce bude trvat čtrnáct dní, je to vcelku dlouhá odba, kdy bude na ranchy sházet hlavní vedení! Ikdyž budou Stela s Mirkem sházet, doma na ranchy nesmí nastat chaos. Jako svou zástupkyni proto Stela jmenovala Moniku. Jednu ze svých "nejvěrnějších" :)). Právě ona bude dohlížet na tréninky sportovních koní, bude zařizovat objednávky zájemců o vyjížďky, hodiny na jízdárně. Také ji čeká jeden z nejdůležitějších úkolů, tedy pohlídat a vyřídit dodávku krmení, která má být dovezena kolem 10. srpna. Poté potřebuje několik koní kováře, na výměnu podkov, ale to už zařizuje Joska, který dohlíží především na chod stáje. Krmení, úklid, kydání, služby ve stáji a podobně. Mirek si také musel zařídit své zastoupení. Funguje jako hlavní jezdecký instruktor na ranči, trénuje členy oddílu a také jezdí na vyjížďky se zákazníky. Veškerou jeho práci na dva týdny převezmou Amálie s Kateřinou. Holky jsou šikovné a jezdecky samozřejmě zkušenné, ačkoli byly takto povolány poprvé, jistě to zvládnou. Mirek se přeci nemýlí :D. Oskar pojede s námi, jako výpomoc s koňmi. A co sportovní koně? Čtrnáct dní na ranchy bude nepřítomna naše parkurová a vytrvalostní jezdkyně. Žádné skokové ani vytrvalostní závody náš v nejbližší době nečekají, takže koně těchto disciplín budou mít převážně volno nebo se budou brát na vyjížďky či na jízdárnu členům oddílu. Ti z toho mají opravdovou radost, protože budou mít možnsot (samozřejmě jen ti zkušennější) projet se na sportovních špičkách ranche jako třeba na Malake Tamarishkovi, El Diablovi, Picassovi, Un Amim nebo na Do Me a Favour. Ti totiž definitivně zůstavají doma. Drezurní jezdkyni Beatu čekají zanedlouho menší závody, takže musí s Librettem trénovat. Slíbila, že na web napíše report, jak dopadli. Káťa s Amy jen tak s humorem prohodily, že jejich lekce budou nezapomenutelné, že by z nich také měly udělat report. Chytila jsem je za slovo a hned mají další úkol. Těšte se tedy i na tento report. Když už jsme u těch reportů, aby Stela měla přehled, Joska také napíše článeček o kování.

Oskar s Shantal u Berzdorfer See. Nedaleko Liberce, doufám, že se tam znovu s koníky dostaneme!

RR 3. srpna

3. srpna 2013 v 9:52 | Nina |  Aktuálně
Dlouho tu nebyl Rychlý report. A dlouho jsem tu nebyla já.

Užívala jsem si nádherné přírody a čerstvého vzduchu v horách na Hrádečné. Bylo to 9 dní pohody, focení, užívání léta.
Vsadila jsem spíše na zdokonalování se v oblasti fotografování přírody, detailů, pohybovek... a taky něco málo ty modely.

A jak to bude dál?
V pondělí odjíždím do Prahy, kde mi v 16:00 odjíždí autobus do Liberce. Jedu k tetě, kde setrvám až do 10., odkud pak odjíždím do Chrastavy. Až do 18. Dále mě čeká jeden až dva dny stanování v přírodě, zřejmě bez modelů a pak... jsou prázdniny pryč...

V Liberci a v Chrastavě.
Po dobu, co budu v Liberci budu nejspíše chodit po přírodě, fotografovat ji a také si s Frisullkou plánujeme setkání. Jak jen to dopadne :).
V Chrastavě to bude modelově mnohem lepší. Mimo jiné, teta má tu kouzelnou zahrádku! :D Chystám nějaký menší projekt ohledně ranche, o tom později. A, na co se moc těším, ráda bych si naplánovala návštěvu Lintith. Bydlí totiž ve stejném domě jako teta, budeme se tedy vídat docela často. Ráda bych se podívala na jejich psíky, pozdravila Vendulku a obdivovala Lininy modelové výtvory. Moc ráda bych si také konečně vyzvedla své koníky.